[PDF] x. Jackowski – Rozważ to dobrze [Kraków 1891]

[PDF] x. Jackowski – Rozważ to dobrze [Kraków 1891]

Czyś to kiedy rozważył, co jest przyczyną tak pospolitego między ludźmi niedbalstwa w sprawie zbawienia? a tym samym źródłem wiecznego potępienia tylu osób?
Podobno nie co innego, jeno to, ze rzadko, albo wcale nie myślą o prawdach wiecznych; bo stąd, mówi prorok Jeremiasz, pochodzą wszystkie zdrożności i skażenia obyczajów na świecie, że nie ma nikogo, coby rozważał w sercu.

I w samej rzeczy, gdybyśmy się chcieli spokojnie i należycie nad tym zastanowić, dlaczego nas Pan Bóg stworzył; gdybyśmy chcieli o tym pomyśleć, że wcześniej czy później będzie trzeba umrzeć; że nawet prędzej niż się spodziewamy, i lada chwila może nas śmierć zaskoczyć; że podobno nas zdybie wtenczas, kiedy się jej najmniej spodziewać będziemy; że od tej chwili śmierci zależy cała wieczność nasza szczęśliwa albo nieszczęśliwa; że mamy stanąć przed Sędzią sprawiedliwym i nieubłaganym, który będzie się od nas domagał ścisłego rachunku z każdej chwili całego naszego życia – gdybyśmy mówię, tymi tak wielkiemi prawdami byli jakkolwiek przejęci, z pewnością prowadzilibyśmy daleko porządniejsze życie, i zamiast narażać się na wieczne potępienie, szukając i uganiając się z taką lekkomyślną zapalczywością za przyjemnościami i rozkoszami, odwracalibyśmy się raczej ze wstrętem i odrazą od tych zdradliwych ponęt tego świata. Czyż to nieprawda? Rozważ to dobrze!

DOWNLOAD:

[PDF] x. Jackowski – Rozważ to dobrze [Kraków 1891]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *