The Disbelief or Doubting of St. Thomas

[PDF] x. Żukowski – O źródłach niewiary [Lwów 1903]

[PDF] x. Żukowski – O źródłach niewiary [Lwów 1903]

Skąd się wzięło zło na świecie? Od dawna szukał umysł ludzki klucza do rozwiązania tej lak blisko człowieka dotykającej zagadki. Poganie przypuszczali w tym celu wieczne istnienie źródła złego, istnienie pierwiastka czyli istoty niestworzonej, równej Istocie dobrej, walczącej przeciwko pierwiastkowi dobremu.
Chrystianizm usunął ten niedorzeczny i przez sam zdrowy rozum dawno już i powszechnie za fałszywy uznany sposób tłumaczenia. Orzekł on, że zło bynajmniej nie może być uważane za jakikolwiek pierwiastek kosmiczny, lecz wyłącznie do dziedziny etycznej należy: bez decyzji wolnej woli stworzenia nie byłoby zło powstało, ona jest za nie odpowiedzialną. Należy więc według tej nauki cofnąć się w myśli w świat nadzmysłowy, duchowy, w świat aniołów przez Boga stworzonych.

Część tych aniołów zbuntowała się przeciwko Bogu, ściągając przez to winę i karę na siebie. Anioł upadły zbliżył się następnie w postaci węża jako kusiciel do pierwszych ludzi, ażeby ich za sobą do upadku pociągnąć. Mógł człowiek pokusie się oprzeć i powinien był tu uczynić; ulegając jej, zawinił i z własnej winy wtrącił siebie i cały rodzaj ludzki w grzech i jego następstwa, do których głównie należy pożądliwość; ona pociąga człowieka do opierania się prawu Bożemu, nią anioł upadły nadal się posługuje, aby wolę człowieka do grzechu skłaniać.
Taki jest więc według nauki chrystianizmu początek wszystkiego złego w poszczególnym człowieku i w całym rodzaju ludzkim. Wskutek pożądliwości, która jako następstwo grzechu pierworodnego zagnieździła się w człowieku, wola ludzka od dzieciństwa skłania się ku złemu; pokusa szatańska posługuje się tym środkiem na to, aby zło w człowieku odniosło zwycięstwo.

DOWNLOAD:

[PDF] x. Żukowski – O źródłach niewiary [Lwów 1903]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>